Nasıl Bir Elazığ? - Mustafa Karatepe

Nasıl Bir Elazığ?


Yıl 1987…

O dönem Mersin’de lise yıllarım.

Dönemin Belediye Başkanı Çok sevdiğim Değerli Büyüğüm, Ağabeyim Rahmetli Okan MERZECİ.

Siyasetle uğraşanlar İyi Bilirler Merhum ÖZAL’ın A Takımım Dediği takımdaki arkadaşlarından biridir kendisi. Mersinde iki  dönem Belediye Başkanlığı yapmış bir isim.

Ve bu günkü Mersin’in temellerini atan isim Okan Merzeci.

Mersine Gidenler sahil yolunu iyi bilirler, Onun döneminde sahil yolu diye bir yer yoktu Mersinde, bir tek Flamingo yolu vardı, o da stadın az ilerisinde bitip tulumba durağına doğru dönerdi. Koca sahil yolunu –ki yaklaşık 11 km’lik bir yol- Belediyenin kasasından tek kuruş çıkarmadan denize dolgu yaptırarak meydana getirdi.

 Nasıl mı?

Dönemin inşaat yapan firmalarına ruhsat vermek için her bir inşaat için belirli miktarda bu alana hafriyat yapmazsanız ruhsat vermem diyerek koca sahili dolgu yaptırdı. Daha sonra Sahil boyunca uzanan bu alana çevre düzenlemesiyle birlikte yeşil alan, park ve sahil yolu yaptı.

İşte bu dönemde Rahmetli başkan Okan MERZECİ liseler arası ödüllü bir yarışma düzenlemişti.

Nasıl bir Mersin Hayal ediyorsunuz diye?…

Dereceye girecek olan kompozisyonlara ödül verilecekti.

O zaman benim yazmış olduğum kompozisyon Jüri Özel ödülüne layık görülmüştü. Rahmetli Merzeci Konuşmasında ‘’Gençler siz bizim geleceğimizsiniz, Biz geleceğin Mersin’ini inşa ederken Sizlerin hayal gücünden faydalanarak inşa edeceğiz, dolayısıyla bu yazdıklarınız bizim için bir referans olacak’’ demişti.

Şimdi Mersinde kime sorsanız, Okan Merzeci’yi Özlemle yâd ederler.

Neden bu hatıramı anlattım biliyor musunuz?

Bir seçim öncesindeyiz ve karşımızda birçok Belediye başkan aday adayı var. Hepsinin kendine göre projeleri, kendine göre yol haritaları var… İyi olanı var, vasat olanı var, bunları elbette ki vatandaşlar değerlendirecek ve ona göre oyunu kullanacak.

Ben şuraya gelmek istiyorum;

Bazı şeyleri yapmak için çok para harcamanıza gerek yok, kimilerinin kendi cebine aktarmak için istedikleri parayı kimileri vatandaşa hizmet olarak geri dönüşüm sağlıyor, Okan Merzeci örneğinde olduğu gibi. Bunun için görevi devralacak Müstakbel Belediye başkanından bu ve buna benzer projelerle çok para harcamadan büyük projeler üretmelerini bekliyorum.

Maalesef Elazığ’ın Belediyecilik anlamında yeterince nasibini alamadığı bilinen bir gerçektir. Bu noktada baktığımızda yakınımızdaki birçok il bu noktada bizi geride bırakmıştır. İşte bu nedenledir ki benim ve benim gibi düşünen birçok Elazığlının hayalinde hep öteki Elazığ var.

Nasıl bir Elazığ?

Kaynakları yerinde kullanılan, Az parayla çok iş üretetilen, Yollarıyla, Bulvarlarıyla, Parklarıyla ve Bahçeleriyle, Çocuk oyun Alanları ve sosyal alanlarıyla, Düzgün bir imar planı ve düzenli yerleşim alanlarıyla, Estetik Mimarisiyle, Hakkaniyetli İdarecileriyle, Temizliğiyle, Bol yeşil alanı, Musluktan akan Temiz suyu, Köstebek Yuvasına dönmeyen sokakları, Köşe başları tutulmamış, Tarihi ve turistik yerleri köreltilmemiş bilakis canlandırmak için proje üretilmiş , Mahalleleri Arasında Hizmet açısından farklılık olmayan, Ulaşım problemini aşan, Otopark problemi olmayan ve Bölgenin cazibe merkezi haline gelen  bir Elazığ..

Saygılarımla yeni Belediye Başkanına Selam olsun….

 

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
21Mar

Nasıl Bir Elazığ?

18Mar

Seçmenin Seçimi

14Mar

YETER UYANALIM ARTIK...

03Mar
02Oca

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN'