Konuşmak - Fikriye SEKİN

Konuşmak


Konuşmak Allah'u Teala'nın insanlara vermiş olduğu nimetlerdendir.Kişinin en temel psikolojik sosyolojik gereksinimidir.

Peki nasıl konuşmalıyız nelere dikkat etmeliyiz?

Kur'an-ı Kerimimiz bize burada yol ışığı olacak ayeti kerimeler ile doludur. Kur'an'ımız bize buyuruyor ki yalansız konuş (hac 30)adaletli konuş( Enam 152) yumuşak dilli konuş (Taha 44 )

Birkaç örnek oluşturan bu ayetleri yakından inceleyelim Hac Suresi 30. ayet kerimemiz bize buyuruyor ki yalansız konuş.Peki toplum olarak bunu başarabiliyor muyuz? Bu ayeti hayatına düstur etmiş aramızda kaç kişi var yalan konuşmadan hayatını idame ettiren insan sayısı maalesef günümüzde çok az müslüman olarak hangi ara bu hale geldik?

Yalan konuşmak kişinin insanlar tarafından başta güvenini daha sonra da saygısını yitirtir. Bu iki hasleti kaybetmeyi çeşitli basit çıkarlar uğruna harcamak akıl kârı değildir.

Müslüman yalan söylememeli sözü senet teşkil etmelidir.

Konuşurken dikkat etmemiz gereken başka mühim noktada adaletli konuşmaktır Enam suresi 152 ayet de belirtildiği üzere adaletli konuş ayeti hayatımızın merkezine alınmalıdır bir durum karşısında eğer yakın arkadaş dost kardeşiniz dahi olsa haksız ise bunu doğruca söyleyebiliyor isek ayetin mesajını uyguluyoruz demektir.

Haksızlık yapana makam, mevki yakın dost, kardeş ayırımı yapmadan haklıyı savunmak yıkıcı karar dahi olsa doğruyu söylemek bizi Rabbimizin katında değerli kılar insanların gözünde saygıdeğer hale getirir.

Konuşurken dikkat etmemiz gereken önemli bir husus da yumuşak dilli olmaktır.Taha Suresi 44. ayeti kerime bize buyuruyor ki yumuşak dilli konuş.

Bu ayetin iniş sebebini incelediğimizde gördüğümüz gerçek bizi biraz afalatabilir. Çünkü bu ayet Hz Musa ve Hz Harun'un firavuna tebliğ amaçlı gidecekleri zaman inmiştir.

Allahu Teala tek Rab kendisine şirk koşan firavun gibi bir insana karşı dahi yumuşak dilli konuş ayeti ile peygamberlerine yol gösteriyor.

Evet konuşurken gerçek, kibar anlamlı düzgün konuşmak Rabbimizin bize emridir ayet-i kerimeleri ile bizlere bildirmiştir.

Konuşma nimetini kullanırken Rabbimizin emirlerine uyduğumuz takdirde çok büyük kazançlar elde

ederiz.

Güven, sevgi ,saygı, eminlik gibi. Konuşmak güzel bir nimettir doğru kullanmak gerekir doğru kullananlardan olmak dileğiyle.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
23Ağs

Konuşmak

28Tem

Liyakat

28Tem

Kadınımız Yine Mağdur

24Tem

Merhametsizlik

22Haz

Allaha Ulaşmada Aracıya Gerek Yok